Zeka Oyunları Kulübü

AKIL VE ZEKA OYUNLARI KULÜBÜ

SIRAYLA OYNAMAK

En önemli kazanım oyun esnasında aktif ve pasif olarak rol almayı öğrenmektir. Bazı durumlarda sırasını bekleme zorunluluğu karşısında çocuğun sabırlı olmayı öğrenmesidir. Bu da gerçek hayatta çocuğa “her şeyin bir zamanı vardır” prensibini kazandırır.

MATEMATİK BECERİSİ

Tüm oyunlar için matematik’e ihtiyacınız olmayabilir ancak basit bile görünse bazı oyunlar için temel matematik bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Çoğu zaman sözel ifade içeren matematik problemlerini çözmek yerine çocuklar bu tarz oyunları oynayarak hem eğlenirler hem de matematik öğrenirler.

İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK

Kompleks oyunlar çocuklara sadece şu anki mevcut durumu değil bir sonraki aşamada yapması gereken stratejik hamlesini düşünmeyi ve ona göre nasıl pozisyon alması gerektiğini öğretmeyi amaçlar. Yeri ve zamanı geldiğinde doğru hamleyi yapmak, bunu hayatında uygulamak üzere bu tür oyunlar kurgulanmıştır.

HAMLE VE SONUÇLARI

Her yapılan hamlenin hem yapan hem de oyundaki diğer paydaşlar için olumlu ve olumsuz sonuçları vardır. Yapacağınız hamleler gerçek hayatta da size akıl yapınızı kullanmada yardımcı olacaktır.

KARAR VERME BECERİSİ

Çocuk yaptığı hamlelerin sonuçlarını anladıktan sonra bir sonraki adım kritik karar verme yeteneğini geliştirmesidir. Verdiği kritik kararlar sonucunda aldığı riskle kazanmayı ve kaybetmeyi öğrenir.

TAKIM OLMA BECERİSİ

Bu oyunlar belirli bir amaca yönelik başarıyı elde etmek için takım halinde nasıl çalışılması gerektiğini öğretir. Buradaki temel strateji herkesin kendi görev ve sorumluluklarını bilmesidir. Rekabet gerektiren akıl oyunlarının sonunda kazanan ve kaybeden olacaktır, önemli olan sonuç değil oyundan alınan hazdır. Bu tür oyunlarda dostluk ön planda tutulduğu sürece oyunun sonucu kazanan ve kaybeden için çok fazla önem ifade etmeyecektir.

Kartal Kampüsü Yalnız Selvi Cad. No:19/A Soğanlık, Kartal kartal@ifbm.com.tr DETAYLI BİLGİ Sancaktepe Kampüsü Yıldırım Beyazıt Cad. No:5 Samandıra, Sancaktepe sancaktepe@ifbm.com.tr DETAYLI BİLGİ Çekmeköy Kampüsü Kışla Cad. No:44 Taşdelen, Çekmeköy cekmekoy@ifbm.com.tr DETAYLI BİLGİ